مقالات

 

برش بتن

برش بتن به عملیاتی گفته میشود که طی آن بر مبنای نیاز تغییری در وضعیت ساختار قبلی به واسطه‌ی برش ایجاد میکنیم.حال با توجه به آنکه نیاز ما چیست روش‌های اجرا نیز متفاوت است. در زیر به معرفی این روش ها میپردازیم:

-برش بتن به منظور اجرای بازشو در یک سطح عمودی : این روش مختص سقف‌های بتنی که ضخامت چندانی ندارند میباشد که بتوان توسط دستگاه کرگیری با ایجاد چند سوراخ با قطر مناسب بازشوی مناسب در محل مورد نظر را ایجاد کرد.به منظور ایجاد حفره در سقف به منظور ایجاد حفره در سقف و یا كف بتنی نیز می توان از دستگاه كاتر با تیغه الماسه استفاده نمود كه آن نیز شیارهایی در امتداد مستقیم ایجاد می كند.

 

-برش سیمی بتن مربوط به برش در احجام بالا :در این روش برش توسط سیمی که از یک طرف به دور بتن و از طرف دیگر به دستگاه برش متصل است انجام میشود.همچنین طول مناسب برای سیم نیز با توجه به ابعاد بتن معین میشود از مزایای این روش نسبت به سایر روشها ، عدم محدودیت ابعاد برش ، سرعت بالای برش و پیوستگی برش را می توان نام برد.

حال بسته به شرایط موجود روش‌های مختلفی برای انجام عمل برش وجود دارد.

-برش بتن : برش های کم عمق و در مقیاس کوچک
در این حالت، شما می توانید از یک فرز 4 "و یا 5" و یک تیغه الماس متخلخل (sintered diamond blade) 4 "و یا 5" استفاده کنید ، به عنوان مثال، تیغه الماس سگمنتال(segmented diamond blade) ، تیغه الماس توربو ( turbo diamond blade)، یا تیغه الماس توربو موج ( turbo wave diamond blade) ، نصب شده بر روی فرز.


-.برش های عمیق و یا در مقیاس بزرگ:
اگر برش بتن عمیق تر از 4 "(در حدود 100mm ) است و یا مقیاس کار نسبتا بزرگ است، باید از یک اره بتن مرطوب (wet concrete saw) و از تیغ اره بتنی الماسه لیزری (laser welded diamond concrete saw blades ) برای انجام کار استفاده نمود

برش بتن با سیم الماسه ( برش سیمی (

 

برش بتن با استفاده از دستگاه سیم برش (Wire Sawing machines) و سیم الماسه مخصوص برش بتن، يكي از جديدترين و پر استفاده ترین روش هاي برش بتن (بتون (مسلح مي باشد. بوسيله اين عمليات (برش سیمی) مي توان اشكال مختلف و با هر ابعادي را در سازه بتن ايجاد نمود. از ويژگي هاي اين روش، توانایی انجام برش در هر نوع سطوح عمودي، افقي و شيبدار و حتي در ارتفاعات بلند مي باشد. اين روش نسبت به ساير روشها مزايايي از قبيل عدم محدوديت ابعاد برش، عدم ايجاد آلودگي صوتي، دقت ابعادي بالا، سرعت برش بالا و پيوستگي برش را دارا مي باشد

 

 

کاتر بتن

یکی از متداول ترین روش های برش بتن استفاده از دستگاه های کاتر بتن یا به اصطلاح همان کف بری و عمود بری می باشد.در این روش از دستگاه های کاتر متناسب با محل کار که دارای دیسک های الماسی در سایزهای مختلف می باشداستفاده می شودو شیارهایی تا عمق 60سانتی متر به صورت خطوط کاملا مستقیم در بتن ایجاد می گردد.

کر گیری

کرگیری ،سوراخ کاری با دستگاه مغزه گیر بتن

ایجاد سوراخ در بتن در در هر قطر و ضخامت برای باز کردن جای درب و پنجره ، لوله گاز و ... می باشد.کرگیری جهت ایجاد سوراخهای استوانه ای در بتن مسلح و غیر مسلح ، آسفالت ، پیش ساخته و... استفاده می شود.همچنین می توان در مناطقی که قابل دسترسی جهت استفاده از تجهیزات دیگر برش بتن نمی باشد، با استفاده از این روش کرگیری و ایجاد کرهای پیوسته اشکال مد نظر  را ایجاد  نمود .این امکان نیز وجود دارد که عملیات سوراخ کاری(کر گیری)در دیوارها ،سقف،کف فونداسیون ساختمان ها انجام گردد.

 

تقویت بتن

این روش برای مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که فونداسیون یا سطح بتن مورد نظربر اثرضربه یا لرزش شدید صدمه دیده یا هنگام اجرای طرح  و پیاده سازی سازه مقدار فشار وارده به آن محاسبه نگردیده و فشار وارده بر سازه خارج از کنترل بوده و هر لحظه امکان تخریب سازه پدید می گردد ولی در بعضی شرایط به دلیل شرایط موجود و با توجه به اینکه برای پیاده سازی سازه جدید نیاز به برداشتن سازه قدیم و نیز اجرای سازه جدید می باشد.با مد نظر قرار دادن اینکه برای انجام چنین فرآیندی نیاز به گذراندن بازه زمانی طولانی می باشد اغلب با توجه به نوع و محل پروژه مقرون به صرفه نیست و باعث بروز ضرر مالی هنگفتی می گردد.

برای رفع مشکل این مجموعه با استفاده از جدیدترین روش مرسوم در اروپا و آلمان اقدام به تقویت بتن می نماید و هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ زمانی بسیار مقرون به صرفه می باشد.

 

کاشت انکربولت و آرماتور در بتن

این روش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهیم سازه بتونی خود را گسترش دهیم به نحوی که سازه قدیم و سازه جدیدی که قصد پیاده سازی آن را داریم به شکل بسیار مقاومی به هم متصل نماییم.

 

برش بتن به منظور ایجاد باز شو

این روش مختص سطوح افقی با ضخامت نه جندان زیاد همچون سقفهای بتنی و یا دیوارهای برشی است.روش کار به این صورت است که استفاده از یک دستگاه کرگیری در اطراف محل مورد نظر برای برش سوراخهایی با قطر مناسب ایجاد میکنیم در این روش  اطراف محل بازشو ایجاده شده به صورت نیم دایره است که در صورتیکه نخواهیم بتن به صورت نمایان باشد روش مناسبی است.اما در صورتیکه کارفرما بخواهد این عملیات را بر روی یک بتن نمایان انجام دهد از دستگاهی به نام عمودبر بتن که با دقت بسیار خوبی این کار را برای ما انجام میدهد استفاده خواهد کرد.کار این دستگاه ایجاد شیار به خط مستقیم است  همچنین می توان برای ایجاد حفره در یک سقف و یا کف بتنی از دستگاه کاتر یا تیغه الماس نیز استفاده کرد که البته آن نیز وظیفه اش ایجاد شیارهایی به خط مستقیم است.